۱۰ نکته‌ ساده و خوشمزه برای عکاسی غذا با موبایل

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در خانه یا رستوران و با دیدن ظاهر جذاب غذا، هوس عکاسی از آن را کرده باشید. اما عکاسی از غذا، آن قدرها هم که فکر می‌کنید کار ساده‌ای نیست. اگر وقت را تلف کنید و به جای خوردن غذا سعی کنید از آن عکس بگیرید، حالت دفاعی به خود می‌گیرد، بلافاصله در عکس ظاهری بد پیدا می‌کند و در نهایت مجبور می‌شوید که تسلیم شده، دوربین را روی زمین گذاشته و غدا را بخورید.

دیگر وقتش رسیده تا نقشه های شیطانی غذا را نقش بر آب کنیم! لازم نیست حتما یک طراح یا عکاس حرفه‌ای باشید تا عکس‌تان مانند یک عکس حرفه‌ای جلوه کند. توصیه‌‎های ما را بخوانید، دوربین‌تان را بردارید و به انقلاب عکاسی غذا بپیوندید.

۱: چیدمان

چیدمانی در عکستان داشته باشید که در عین زیباتر کردن عکس، حواس بیننده را پرت نکند. میتوانید از پیش زمینه‌ا‌ی ساده یا یک رومیزی استفاده کنید.

اگر در خانه از غذای خود عکاسی می‌کنید، باید در انتخاب ظرف نکاتی را در ذهن داشته باشید. ظرفی را انتخاب کنید که رنگ آن در تضاد با رنگ غذا و یا با آن توازن داشته باشد. هیچگاه ظرف را هم‌رنگ با غذا انتخاب نکنید.

قبل از گرفتن عکس مطمئن شوید هر گونه اشیائ اضافه در قاب را حذف کرده‌اید تا بیننده از موضوع اصلی دور نشود. اگر با دوربین DSLR  عکس می‌گیرید می‌توانید با دیافراگمی باز‌تر فضای پشت را به صورت تار (blur) داشته باشید.

۲: نور

همیشه در صورت امکان از نور طبیعی استفاده کنید. بهترین موقعیت کنار یک پنجرهء بزرگ با یک پردهء سفید برای ملایم کردن نور است.

اگر امکان استفاده از نور طبیعی را ندارید، حتی فکر استفاده از فلاش دوربین را هم نکنید. با نور تند فلاش، عکسی تک بعدی و پر از نقطه های سفید نورانی خواهید داشت.

۳: توازن رنگ

توازن رنگ (Color Balance) عامل مهمی در بهتر شدن عکس‌های شماست. خصوصا در مواقعی که نور طبیعی نیست، عکستان ممکن است زرد یا نارنجی شود (که برای ما اتفاقی ناآشنا نیست). از تنظیمات white balance روی دوربین خود استفاده یا بعداً به صورت دیجیتال رنگ را تنظیم کنید.

۴: تکان نخورید!

در موقعیت های کم نور مانند رستوران‌ها و آشپزخانه‌ها، هرحرکتی هنگام گرفتن عکس سبب تار شدن عکس می‌شود. در صورت امکان از سه پایه استفاده کنید در غیر این صورت می‌توانید دوربین یا گوشی موبایلتان را بر سطحی صاف و ثابت قرار دهید.

10 نکته‌ ساده و خوشمزه برای عکاسی غذا با موبایل

۵: عکس‌های زیادی بگیرید

دور و بر غذا بچرخید و بهترین زاویه را پیدا کنید مانند زاویه مایل، از بالا به پایین و یا دیگر زوایا. (خود را محدود به یک یا دو زاویه نکنید.)

۶: زوم کنید

تا جایی که میتوانید نزدیک شوید. اگر با دوربین عکاسی می‌کنید از تنظیمات ماکرو دوربین استفاده کنید. کادر را با غذا طوری پر کنید که بیننده بتواند مزه‌اش را زیر زبان حس کند.

۷: زمان پخت و تهیه

زمانی را که غذا آماده می‌شود را از دست ندهید. اگر در خانه مشغول آماده کردن غذا هستید عکس‌برداری ازمراحل مختلف آن مانند خرد کردن، پخت و … می‌تواند نتیجه‌ی مطلوبی دهد.

۸:سریع باشید

سریع کار کنید. هرچقدر زودتر عکس را بگیرید، غذایتان تازه تر به نظر می‌رسد.  گوشت سرد و سالاد پژمرده هیچوقت زیبا نیستند.

حل این مشکل در خانه به سادگی امکانپذیر است. برای تنظیم زاویه و کادر می‌توانید قبل از آماده شدن غذا از یک بشقاب خالی کمک بگیرید و در آخرین لحظه بشقاب اصلی غذا را جایگزین کنید.

۹:جزئیات

چیزی که میتواند کاری کند تا آب دهان مخاطب راه بیافتد فاکتورجزئیات است. به لبه‌ی بشقاب ها و لیوان‌هایتان توجه کنید تا غدای نابجا یا اضافه ای نباشد. برای غداهای بی رنگ و رو از سس‌ها و المان های تزئینی استفاده کنید تا به غذایتان ظاهر جذاب‌تری دهد. سعی کنید بافت غذا را به نمایش بگذارید.

۱۰:عکس برداری ممنوع!

بدانید که از چه غذاهایی عکس نگیرید. مهم نیست چقدر تلاش کنید، بعضی از خوراکی‌ها هیچوقت خوش‌عکس نبوده اند. غذاهایی که تماما به یک رنگ‌اند از این دسته هستند که سس های قهوه‌ای رنگ از شاخص‌ترین آنهاست. با این که از غذایی لذیذ است، سعی کنید یک بشقاب از بیف استراگانوف را زیبا جلوه دهید!

۵۰۳۹ Total Views 1 Views Today
حامد ابراهیمی

حامد ابراهیمی

علاقه ی زیادی به ادبیات دارد و بیشتر وقتش به مطالعه در این زمینه اختصاص یافته. علاوه بر ادبیات رستورانگردی و کافه نشینی می کند و به کیفیت غذا اهمیت زیادی می دهد. حامد همچنین دنیای موسیقی را با فعالیت در زمینه ی آهنگسازی دنبال می کند.
حامد ابراهیمی

Latest posts by حامد ابراهیمی (see all)

حامد ابراهیمی

علاقه ی زیادی به ادبیات دارد و بیشتر وقتش به مطالعه در این زمینه اختصاص یافته. علاوه بر ادبیات رستورانگردی و کافه نشینی می کند و به کیفیت غذا اهمیت زیادی می دهد. حامد همچنین دنیای موسیقی را با فعالیت در زمینه ی آهنگسازی دنبال می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *