بهترین رژیم‌های غذایی سال ۲۰۱۶

هر ساله در آمریکا، گزارشی در مورد رتبه بندی رژیم‌های غذایی توسط تیمی از کارشناسان و متخصصان تغذیه تهیه می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم شما را با بهترین رژیم‌های سال ۲۰۱۶ برای داشتن انتخاب‌های هوشمندانه‌تر آشنا کنیم:

در اوایل سال ۲۰۱۶، تیمی متشکل از کارشناسان و متخصصان تغذیه ۳۸ رژیم غذایی را بررسی و رتبه بندی کردند که ۳ رژیم جدید از سال گذشته به این مجموعه اضافه گردید. از بین ۳ رژیم جدید، ۲ رژیم یعنی رژیم MIND و رژیم باروری، رتبه‌های بالایی به دست آوردند

امسال این تیم به گروه بندی رژیم‌های غذایی نیز پرداخت و در هر گروه بهترین رژیم را معرفی کرد. این تیم با در نظر گرفتن اینکه افراد به دلایل مختلفی رژیم می‌گیرند، این گروه بندی را انجام دادند.

متخصصان تیم مذکور، رژیم‌های غذایی را در ۹ گروه مختلف طبقه بندی کردند:

  • بهترین رژیم از نظر کلی
  • بهترین رژیم‌ها برای کاهش وزن
  • بهترین رژیم‌ها برای کاهش وزن سریع
  • آسان ترین رژیم‌ها برای پیروی
  • بهترین رژیم‌ها برای سالم خوردن
  • بهترین رژیم‌ها برای دیابت
  • بهترین رژیم‌ها برای بیماری های قلبی
  • بهترین رژیم با پایه‌ی گیاهی
  • بهترین رژیم‌ها برای کاهش وزن

 

بهترین رژیم از نظر کلی:

این تیم، رژیم DASH  (رویکرد های رژیمی برای توقف پرفشاری خون) را به عنوان بهترین رژیم غذایی در بین ۳۸ رژیم انتخاب کرد. این رژیم غذایی توسط انیستیتوی قلب-ریه-خون آمریکا برای کمک به جلوگیری از ابتلا به پرفشاری خون طراحی شده است. رژیم غذایی DASH  بر مصرف مقدار زیادی میوه و سبزیجات و غلات کامل در کنار کاهش مصرف نمک دریافتی تاکید دارد. این رژیم علاوه بر قرار گرفتن در صدر جدول کل رژیم‌ها، به عنوان بهترین رژیم برای سالم خوردن نیز انتخاب شد. رژیم غذایی MIND و TLC جایگاه دوم را در بهترین رژیم‌های کلی کسب کردند. رژیم غذایی MIND تلفیقی از رژیم‌های غذایی DASH  و مدیترانه‌ای است که هدف آن ارتقای سلامت مغز است.

 

بهترین رژیم برای کاهش وزن:

ویت واچرز (Weight Watcher) به عنوان بهترین رژیم برای کاهش وزن انتخاب شد.

 

بهترین رژیم ها برای کاهش وزن سریع:

این تیم، رژیم موسوم به HMR که مخفف عبارت «منابع مدیریت سلامت»  (Health management Resources) است و نیز Biggest Loser  را مشترکا به عنوان بهترین رژیم‌ها برای کاهش وزن سریع معرفی کردند.

رژیم HMR یک برنامه کم کالری است که بیشتر از جایگزینی شِیک‌های مخصوص به جای وعده‌های غذایی استفاده می‌کند و بر مصرف مقدار بالای میوه و سبزی تاکید دارد.

رژیم Biggest Loser بر مصرف وعده‌های معمول به همراه پروتئین لخم (بدون چربی)، میوه‌ها و سبزیجات تاکید دارد. در این رژیم از یادداشت‌های غذایی، کنترل پرس‌ها به همراه فعالیت بدنی استفاده می‌شود.

 

بهترین رژیم‌های غذایی سال 2016
بهترین رژیم‌های غذایی سال ۲۰۱۶

آسان‌ترین رژیم غذایی برای پیروی:

رژیم غذایی باروری، ویت واچرز و MIND درکنار هم به رژیم‌هایی که پیروی از آنها از سایر رژیم‌ها ساده‌تر است انتخاب شدند.

 

بهترین رژیم برای دیابت:

در کمال تعجب رژیم غذایی باروری، اولین رتبه‌ی بهترین رژیم‌ها برای دیابت را از آن خود کرد، این رژیم بر روی تغییراتی متمرکز است که برای سلامت همگان کاربرد دارد (مانند کاهش گوشت قرمز و مصرف پروتئین از منابع مغزهای آجیلی و سبزیجات). همچنین رژیم DASH  وBiggest Loser  با هم رتبه‌ی دوم را بدست آوردند

 

بهترین رژیم‌ها برای بیماری‌های قلبی:

رژیم‌های غذایی اورنیش، TLCو DASH به ترتیب رتبه های اول تا سوم را بدست آوردند، رژیم غذایی اورنیش، یک رژیم غذایی خیلی کم چرب است که ۱۰% کالری در آن از چربی تامین می شود و افراد را به ورزش کردن تشویق می‌کند.

 

بهترین رژیم با پایه‌ی گیاهی

رژیم‌های غذایی مدیترانه‌ای، Flexitarian و رژیم اورنیش به عنوان بهترین رژیم‌های با پایه‌ی گیاهی معرفی شدند.

 

و اما در انتهای این لیست ۳۸ تایی رژیم ۳۰ روز کامل قرار گرفت، رژیمی که سبزیجات، غلات ، لبنیات، الکل، قندهای ساده  و غذاهای فرآوری شده را در طول این ۳۰ روز ممنوع می‌کند. همان طور که می‌بینید این رژیم یک رژیم فوق العاده محدود است، هیچ تقلبی در این رژیم وجود ندارد، حتی مصرف مقدار کوچکی از شیر همراه قهوه، در واقع این تیم سلامت محدودیت تا این مقدار را غیر ضروری و ناسالم می‌داند.

 

با نگاهی به بهترین رژیم های غذایی می‌بینید که این رژیم‌ها با توصیه‌های اکثر متخصصان تغذیه تطابق دارد، برنامه‌ی غذایی را انتخاب کنید که قابل تحمل، انعطاف پذیر و لذت بخش باشد. در نظر داشته باشید که کاهش وزن تنها بخشی از داشتن وزن سالم است، نگهداری وزن مهم‌ترین قسمت این برنامه است.

منبع: webmd

۴۱۲۲ Total Views 2 Views Today

آیدا نصیری

کارشناس تغذیه و رژیم درمانی
مشاور تغذیه و رژیم درمانی بیمارستان بین المللی قائم رشت

Latest posts by آیدا نصیری (see all)

آیدا نصیری

کارشناس تغذیه و رژیم درمانی مشاور تغذیه و رژیم درمانی بیمارستان بین المللی قائم رشت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *