انعام: کجا و چقدر؟

شاید کمتر دیده باشیددر یک رستوران در ایران، مشتری اقدام به انعام دادن به پیشخدمت کند. در کشورهای اروپائی انعام دادن امری طبیعی در فرهنگ مردم است و اغلب لازم می‌دانند که حداقل درصد ناچیزی از صورتحساب خود را انعام دهند. اما آداب و رسوم انعام دادن و مقدار آن در هر نقطه از جهان متفاوت است. حال اگر شما به عنوان یک توریست به این کشورها سفر کنید چه چیزی باید برای پیشخدمت بگذارید؟

 

بریتانیا

پژوهشی نشان داده که میانگین مشتریان رستوران‌ها در بریتانیا ۹ درصد انعام می‌دهند و ۸۷ درصد افراد بالغ بر این عقیده‌اند که همیشه انعام دهند. در بریتانیا هزینه‌ی سرویس به طور استاندارد بین ۱۰ الی ۱۲٫۵ درصد از مبلغ صورتحساب است  بیایید نگاهی بیاندازیم به وضعیت انعام در رستوران در کشورهای دیگر.

  آمریکا

در بریتانیا پرداخت انعام اختیاریست و مقداری که انعام می‌دهید نشان‌دهنده‌ی میزان لذتتان از غذا است. در ایالات متحده آمریکا که پیشخدمت‌ها دستمزدشان کمتر از حداقل دستمزد است، انعام بخش مهمی از حقوقشان به شمار می‌رود. انتظار دادن ۱۵ الی ۲۰ درصد انعام (و در غیر این صورت انتظار نگاه‌های خیره) را داشته باشید. خیلی از صورتحساب‌ها برای راحتی شما مقدار انعام حساب شده‌ای را پیشنهاد می‌کنند.

فرانسه

در رستوران‌های فرانسوی بر اساس قانون هزینه‌ی غذای شما باید در برگیرنده‌ی هزینه‌ی سرویس نیز باشد. با این حال خیلی از مردم محلی اگر از غذای خود راضی باشند مقداری پول خرد و حتی تا چند یورو نیز انعام می‌دهند. انعام بین پنج تا ۱۰ درصد صورتحساب کلی می‌تواند راه خوبی برای نشان‌دادن قدردانی باشد.

آسترالیا

اگر به شدت از انعام دادن متنفرید به استرالیا بروید. جایی که هیچگاه رسم بر اینکار نبوده. هرچند که کارکنان رستوران‌های واقع در مناطق معروف گردشگری عادت به گرفتن انعام از مشتریان خارجی دارند.

هند

در هند انعام‌دادن را با اصطلاح «بَکشیش» می‌شناسند که احتمالا همان «بخشش» خودمان است. بیشتر رستوران‌ها سرویس
را در صورتحساب لحاظ می‌کنند، اما خیلی از گردشگران حدود ۱۰ درصد انعام می‌دهند
.

ژاپن

انعام: کجا و چقدر؟انعام در ژاپن جرئی از فرهنگ نیست و اگر اقدام به اینکار کنید سرویس‌دهنده ممکن است سردر گم یا حتی دلخور شود. اگر خودتان را مستلزم به پرداخت انعام می‌دانید بسته‌ای پول بیرون نکشید و پول را در پاکتی بی سر و صدا تحویل سرویس دهنده دهید.  همچنین انتظار نداشته باشید که این هدیه را در حضور شما باز کنند.

دوبی

بیشتر رستوران‌ها ۱۰ درصد به عنوان هزینه‌ی سرویس به صورتحساب اضافه می‌کنند، اما اگر فکر می‌کنید این پول مستقیم به جیب پیشخدمت‌ها می‌رود خیالی باطل است. اگر بپرسید متوجه خواهید شد که همیشه اینطور نیست. این هزینه‌ی اضافی اجباری نیست و بعضی از مردم محلی به جای پرداخت آن در صورت حساب مبلغ را مستقیما به پیشخدمت‌ها انعام می‌دهند.

تایلند

تایلند کشور دیگری است که در آن انعام دادن اجباری نیست اما از آنجایی که حقوق کارکنان بالا نیست گذاشتن پول خرد جیبتان ستودنیست. انعامی پنج تا ۱۰  درصدی برای سرویس در رستوران‌های تجملی غیر معمول نمی‌باشد.

آفریقای جنوبی

مقدار انعام متعارف در آفریقای جنوبی  حدود ۱۰-۱۵ درصد است. اگر دسته‌ی بزرگی باشید ممکن است هزینه‌ی سرویس نیز در صورتحساب لحاظ شود بنابرین حتما به رسیدتان نگاهی بیاندازید.

منبع: روزنامه تلگراف

۴۱۳۹ Total Views 3 Views Today
حامد ابراهیمی

حامد ابراهیمی

علاقه ی زیادی به ادبیات دارد و بیشتر وقتش به مطالعه در این زمینه اختصاص یافته. علاوه بر ادبیات رستورانگردی و کافه نشینی می کند و به کیفیت غذا اهمیت زیادی می دهد. حامد همچنین دنیای موسیقی را با فعالیت در زمینه ی آهنگسازی دنبال می کند.
حامد ابراهیمی

Latest posts by حامد ابراهیمی (see all)

حامد ابراهیمی

علاقه ی زیادی به ادبیات دارد و بیشتر وقتش به مطالعه در این زمینه اختصاص یافته. علاوه بر ادبیات رستورانگردی و کافه نشینی می کند و به کیفیت غذا اهمیت زیادی می دهد. حامد همچنین دنیای موسیقی را با فعالیت در زمینه ی آهنگسازی دنبال می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *