ورود از طریق فیس بوک

در صورتی که در فیس‌بوک یا گوگل عضو نیستید میتوانید از از طریق فرم زیر وارد شوید.

ثبت نام

مثال : رشت - کافی شاپ

اصول اولیه یک رژیم غذایی سالم برای افراد دیابتی:

اصول اولیه یک رژیم غذایی سالم برای افراد دیابتی:

تازه ها اتاق خبر

 

انتخاب هوشمندانه غذاهایی که میل می کنید،  به شما در کنترل دیابتتان کمک می کند. مواد غذایی مناسب می توانند در مبارزه شما برای کنترل و بررسی میزان قند خونتان به شما یاری دهند.

با دکتر خود، متخصص تغذیه یا متخصص دیابت درباره چگونگی و میزان مصرف کربوهیدراتی که بر قند خونتان اثر می گذارد، مشورت کنید. آنها ممکن است به شما توصیه کنند که از شاخص قند خون (glycemic index) استفاده کنید. این شاخص چگونگی تاثیر غذاهای مختلف بر افزایش میزان گلوکز را درجه بندی می کند. غذاهای با شاخص قندخون بالا میزان درجه را بیشتر افزایش می دهند.

همچنین این راهکارها را امتحان کنید:

·         ظرف غذای خود را متنوع و رنگارنگ کنید: این شیوه راهی آسان برای اطمینان از خوردن انواع میوه ها، سبزیجات، تمامی غلات، حبوبات، آجیل و پروتئین بدون چربی است.

·         مراقب کالری های مصرفی خود باشید: سن، جنسیت و سطح فعالیت شما بر میزان غذایی که برای بالا، پایین آوردن یا ثابت نگه داشتن وزنتان مصرف می کنید، موثر است.

·         فیبر بیشتری مصرف کنید: شما می توانید فیبر مورد نیازتان را از غذاهای گیاهی مانند تمامی غلات، میوه ها، سبزیجات، حبوبات، و آجیل ها بدست آورید. تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که رژیم غذایی با فیبر بالا دارند می توانند سطح قندخون و کلسترول خود را بهبود بخشند.

با وجود آنکه بهتر است فیبر مورد نیاز را از منابع غذایی تهیه کنید، مکمل های فیبر نیز می توانند به شما در دریافت فیبر روزانه مورد نیازتان کمک کنند. مانند پسیلیوم (psyllium) و متیل سلولز (methylcellulose).

به آرامی میزان فیبر غذایی دریافتی خود را افزایش دهید تا دچار نفخ و دل درد نشوید. همچنین مهم است که میزان بیشتری مایعات بنوشید.

       چه مقدار غذا می توانید بخورید؟

میزان حجم وعده های غذایی مندرج بر روی برچسب مواد غذایی را بررسی کنید، ممکن است حجم این غذاها کمتر از آنچه تصور می کنید باشد. تنها به میزانی که در برنامه غذایی متناسب با نوع دیابتتان ذکر شده است، غذا مصرف کنید. زیرا مصرف کالری های اضافی منجر به افزایش چربی بدن و چاقی می شود.

هیچ یک از وعده های غذایی خود را حذف نکنید و همچون میان وعده ها آنها را بطور منظم و روزانه مصرف کنید.

 

·         رژیم TLC برای دیابت چیست؟

اگر کلسترول بالا و دیابت دارید، دکتر شما احتمالا برنامه TLC (تغییر سبک زندگی در جهت بهبودی) را به شما توصیه می کند. هدف از این برنامه کاهش سطح کلسترول، کاهش وزن اضافی و افزایش میزان فعالیت فرد است. که از بروز بیماری های قلبی که در افراد دیابتی رایج تر است، جلوگیری می کند.

در رژیم TLC، شما به موارد زیر دست خواهید یافت:

o       محدود کردن چربی حاصل از کل کالری دریافتی روزانه تا 25%-35%

o       دریافت تا 7% کالری روزانه از چربی اشباع شده و نه بیشتر، 10% یا کمتر از چربی های چند اشباع نشده و تا 20% از چربی های تک اشباع نشده (مانند روغن های گیاهی یا آجیل)

o       حفظ کربوهیدرات ناشی از کالری روزانه تا 50%-60%

o       هدف قرار دادن 20-30 گرم فیبر در هر روز.

o       15% تا 20% از کالری روزانه می تواند از پروتئین ها تامین شود.

o       کلسترول مصرفی زیر سقف 200 میلی گرم در روز می شود.

شما همچنین می بایست بیشتر ورزش کنید و دوره درمانیتان را به درستی دنبال کنید.


·         آیا کلا می توانید قند مصرف کنید؟

ممکن است شنیده باشید که افراد دیابتی نباید هیچ گونه قند و شکر مصرف کنند. بعضی پزشکان نیز به این قضیه معتقدند، در حالی که گروهی دیگر از آنها، دیدگاه منعطف تری نسبت به این قضیه دارند.

امروزه اکثرا متخصصان معتقدند که مصرف مقدار کمی از شیرینی جات تا زمانی که بخشی از برنامه غذایی سالم باشند، ایرادی ندارد. مواد قندی و شکر، قند خون شما را بیشتر از نشاسته که در بسیاری از مواد غذایی یافت می شود، بالا نمی برد.

به یاد داشته باشید که قند یک نوع کربوهیدرات ساده است که به محض مصرف مستقیما به شکل گلوکز وارد خون می شود و در زمان کمتری تجزیه شده و باعث بالا رفتن ذخیره چربی های تجزیه شده بدن می شود. بنابراین زمانی که می خواهید یک غذای شیرین مانند کوکی ها، کیک یا آب نبات که حاوی کربوهیدرات ساده هستند بخورید، آن ها را با یک نوع کربوهیدرات مرکب یا نشاسته (به عنوان مثال، سیب زمینی) جایگزین کنید تا قندی که به چربی تبدیل می شود مانند کربوهیدرات های ساده به مقدار زیاد در بدن ذخیره نشود. به عبارت دیگر، به جای اضافه کردن مواد قندی، آن ها را جایگزین کنید. نهایتا، توجه داشته باشید که میزان کلی کربوهیدرات مصرفی و اثرات آن مهم تر از نوع منبع قندی است که مصرف می کنید.

هرگونه جایگزینی مواد غذایی در ذخیره کربوهیدراتی خود برای یک روز را در نظر بگیرید. اگربه وعده های غذایی خود قند را اضافه می کنید، داروهای خود را متناسب با آن تنظیم کنید.

اگر انسولین مصرف می کنید، دوز مصرفی خود را برای کربوهیدرات های اضافه ای که مصرف می کنید، تغییر دهید تا بتوانید قند خونتان را تا جایی که ممکن است کنترل کنید. بعد از خوردن مواد غذایی شیرین، گلوکز خونتان را بررسی کنید. برچسب مواد غذایی را بخوانید تا از میزان قند یا کربوهیدرات استفاده شده در چیزهایی که میخورید یا می نوشید آگاهی پیدا کنید. همچنین میزان کالری و چربی موجود در وعده های غذاییتان را بررسی کنید.

·         قندهای مصنوعی:

شما می توانید از شیرین کننده های مصنوعی در مواد غذایی و نوشیدنی های خود استفاده کنید. با این حال حتما برچسب این شیرین کننده ها را با دقت بخوانید زیرا بیشتر آنها حاوی انواع کربوهیدرات ها می باشند. اگر لازم است می توانید غذاهای دیگر در وعده های غذاییتان یا داروهایتان را به گونه ای تنظیم کنید که قند خونتان را تحت کنترل در آورید.

شیرین کننده ای خاصی چون زایلیتول، مانیتول و سوربیتول دارای مقداری کالری می باشند و به مقدار کمی باعث افزایش سطح گلوکز می شوند. مصرف بیش از حد این شیرین کننده ها منجر به نفخ و اسهال می شود.

 

استویا (Stevia) گزینه دیگری برای شیرین کردن مواد غذایی است که محصولی طبیعی و بدون کالری است.

 

منبع: http://www.webmd.com/


دیدگاهی برای نمایش وجود ندارد.