ورود از طریق فیس بوک

در صورتی که در فیس‌بوک یا گوگل عضو نیستید میتوانید از از طریق فرم زیر وارد شوید.

ثبت نام

مثال : رشت - کافی شاپ

رابطه ی عجیب خوراکی های ناسالم با افسردگی!

رابطه ی عجیب خوراکی های ناسالم با افسردگی!

تازه ها دانستنی های غذایی

طبقق گفته ی سازمان سلامت جهانی (world health organization) یکی از بزرگترین و غیر منتظره ترین بیماری های عصر جدید افسردگی می باشد و طبق مطالعاتی که به انجام رسیده و در ژورنال کلینیک غذایی آمریکا هم منتشر شده است، غذاهایی که ما مصرف می کنیم به این بیماری دامن می زند!

دکتر جیمز گانگویچ، استاد دپارتمان بخش روانپزشکی دانشگاه کلمبیا در پی این بود که آیا غذاهایی با شاخص قند خون بالا (glycemic index) احتمال افسرده شدن در مردم را بالا می برد یا خیر؟!

گانگویچ می گوید"وقتی کودک بودم به آبنبات اعتیاد داشتم! متوجه شدم که وقتی شکر زیادی مصرف می کنم فردای آن روز شاد نیستم و احساس خوبی ندارم." او مصرف خوراکی های دارای قند مصنوعی را در چند سال اخیر قطع کرد ولی کنجکاوی او در این باره که آیا تنقلات می تواند بر افسردگی تاثیری داشته باشد یا نه باقی ماند.

او و گروهی از محققان به بررسی اطلاعات پرسشنامه ی غذایی و مقیاسی که علائم اختلالات افسردگی خانم ها بعد از دوره ی یائسگی آنان (postmenopausal) در طرح مطالعه و مشاهده ی بهداشت زنان (WHIOS) پرداختند. داده ها از 70 هزار خانم بود و هیچ یک از آن ها در شروع انجام تحقیقات دچار افسردگی نبودند.

محققان دریافتند رژیم هایی که شاخص قند خون بالایی دارند و رژیم هایی که دارای غلات تصفیه شده وقند مصنوعی هستند، احتمال افسرده شدن را در افراد بالا می برند، اما بعضی از جنبه های رژیم، تاثیرات محافظتی در برابر افسردگی در حال پیشرفت دارد، از جمله: فیبر ، غلات کامل ، میوه کامل، سبزیجات و لاکتوز(قند که از محصولات لبنی) و شیری که شاخص قند خون پایینی داشته باشد.

قند مصنوعی به شدت با افسردگی مرتبط است

اگرچه نویسندگان و محققان نمی توانستند مکانیزم این مطالعه را به دلایلی توضیح دهند ، آنها متوجه شدند که استفاده ی بیش از حد قندها و نشاسته تصفیه شده، یک عامل خطرناک برای بیماریهای قلبی عروقی و التهاب است که هر دو این نوع بیماریها با پیشرفت افسردگی رابطه مستقیم دارد و همینطور این نوع رژیم غذایی می تواند باعث مقاومت دربرابر انسولین شده که مرتبط است با کم کارکرد شدن فکر، شبیه چیزی است که در افراد دچار افسردگی حاد هستند، دیده می شود! 

گانگویچ بیان کرده که مطالعات بیشتری نیاز است و هنوز مشخص نیست که نتایج این تخقیقات بر روی مردان و خانم های جوان صدق می کند یا خیر ولی در حال حاضر شاید صحبت کردن درباره ی رژیم غذایی با افرادی که دچار افسردگی هستند ارزشمند باشد و به آنان کمک کند! 

گانگویچ می گوید"متقاعد کردن مردم عادی برای اجتناب از این گونه خوراکی ها به اندازه کافی دشوار است اما دشوارتر این است که کسی که افسردگی دارد را متقاعد کرد تا از این نوع خوراکی ها مصرف نکند!"

او معتقد است که باید با آرامی و با محبت از این افراد خواست که رژیم غذایی خود را عوض کنند. او این کار را بسیار مهم می داند و باور دارد این عمل تاثیر بسزایی بر رفتار، احساس و انرژی افراد دارد.

 

منبع:http://time.com/3939974/sugar-junk-food-depression

مطالب مرتبط

چهار غذایی که نباید پیش از خواب مصرف کرد
چهار غذایی که نباید پیش از خواب مصرف کرد

استرس، کار، بیماری ها و همچنین مواد غذایی چیزهایی هستند که می توانند ما را از داشتن یک خواب خوب محروم کنند. در این میان چند غذای مختلف وجود دارد که می تواند خواب راحت شب را مختل کند. چهار غذای زیر از جمله مهم ترین آنها هستند.1- پیتزا: شاید بهترین راه برای اتمام روز سخت کاری، خوردن پیتزا به همراه تماشای تلویزیون باشد. اما خوردن پیتزا یعنی دادن کار اضافی به معده. هنگامی که بدن می خواهد در شب استراحت کند، مواد غذایی سنگین مثل پیتزا که زمان زیادی را برای هضم غذا نیاز دارد، می تواند مشکلات اسیدیته که منجر به سوزش سر دل می گردد را افزایش داده و یا درد معده را ...

ادامه
دیدگاهی برای نمایش وجود ندارد.