ورود از طریق فیس بوک

در صورتی که در فیس‌بوک یا گوگل عضو نیستید میتوانید از از طریق فرم زیر وارد شوید.

ثبت نام

مثال : رشت - کافی شاپ

گیاهخواری (قسمت اول)

گیاهخواری (قسمت اول)

تازه ها بشقاب سبز

در این قسمت از بشقاب سبز، گیاهخواری و چگونگی پیدایش آن را بررسی می کنیم. از آنجا که مبحث گیاهخواری بسیار وسیع است، در چند بخش به شرح آن خواهیم پرداخت.

گیاهخواری، تمرین پرهیز استفاده از محصولات حیوانی، بخصوص در رژیم غذایی است که پیرو اصل ممانعت از مصرف تولیدات حیوانی می باشد. تفاوت های اساسی بین طبقه های مختلف گیاهخواری وجود دارد. گیاهخواران از مصرف محصولات حیوانی نظیر گوشت و حتی تخم مرغ، محصولات لبنی و تمام مواد مشتق شده از حیوانات خودداری می کنند.

اخلاق گیاهخواری تنها به رژیم غذایی بسنده نمی کند بلکه فلسفه آن به باقی حوزه های زندگی گسترش می یابد و با استفاده از محصولات حیوانی در هر زمینه ای مخالفت می کنند. دیگر رویکرد گیاهخواری، مربوط به اعمال زیست محیطی ست که به ممانعت از استفاده حیوانات در صنعت و کشاورزی می پردازد که بسیار برای محیط زیست مخرب و غیر قابل تحمل است.

 

گیاهخواری (قسمت اول)

 

گیاهخواری در سال 1944 توسط دونالد واتسون ابداع شد. زمانی که او سازمان جامعه گیاهخواری را در انگلیس تاسیس کرد، در ابتدا با هدف "گیاهخواری بدون لبنیات" آغاز به کار کرد سپس اصل "مردم باید بدون بهره کشی از حیوانات زندگی کنند" را رسالت خود معرفی کرد. اوج علاقه مردم به گیاهخواری در سال 2000 بود؛ غذاهای گیاهی به طور فوق العاده ای در سوپرمارکت ها و رستوران های کشور های مختلف افزایش یافت.

رژیم های گیاهی بیشتر شامل غذاهای فیبردار مثل منیزیوم، فولیک اسید، ویتامین C، ویتامین E، آهن و فیتوکمیکال می شود و کمترین میزان استفاده از کالری، چربی اشباع شده، کلسترول، اسید های چرب امگا3، ویتامین D، کلسیم، روی، ویتامین B12 در مواد غذایی خود دارد. 

رژیم گیاهخواری احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد و طبق تحقیقاتی که توسط انجمن رژیم غذایی آمریکا، سازمان بهداشت استرالیا، شورای تحقیقات پزشکی و متخصصین تغذیه کانادا در زمینه گیاهخواری انجام گرفت متوجه شده اند که در غذاهای گیاهی، ویتامین B12 (که توسط ریزجاندارانی مثل باکتری تولید می شوند) وجود ندارد. محققان بر سر استفاده گیاهخواران از B12 غنی شده و مکمل های آن اتفاق نظر دارند.

برخی از غذاهای گیاهی در انواع کیک و...  را در عکس های زیر مشاهده می کنید:

 

گیاهخواری (قسمت اول)

 

گیاهخواری (قسمت اول)

 

منبع:

 http://en.m.wikipedia.org/wiki/Veganism

دیدگاهی برای نمایش وجود ندارد.